Poznavanje anatomije i fiziologije dlake je ključna za uspešnost procesa epilacije, a današnji centri se baziraju samo na mehaničkom izvođenju procedure bez shvatanja sta se u Vašoj koži zapravo dešava.
Struktura dlake
- INFUDIBULUM
- ISTHMUS
- BULB
Donji segment dlake leži ispod mišića m.arrector pili i obuhvata bulb i dermalnu papilla i to je regija od značaja za epilaciju. Bulb je okvirno na 4mm dubine od povrsine kože i zato je bitno da laser ima mogućnost dubinskog prodora.
Bulb je građen od germinativnih matrix čelija i melanocita i zato ga laser prepoznaje.
Dermalna papila je smeštena ispod BULB-a i ona se ishranuje iz krvnih sudova. Nema u sebi melanocite, ali difuzijom toplote iz dlake dolazi do njenog uništenja. Takođe u anagenoj fazi ona se pomera na gore i bude bliže laserskom snopu.
Iznad BULB-a je BULGE sa bitnim matičnim ćelijama, pa se nastavlja u isthmus i na kraju infudibulum.
Ciklus rasta dlake
- prvi ciklus je anagena faza u kojoj dlaka raste – zatim sledi razgradnja folikula tzv katagena faza
- pa period odmora kada dlaka ne raste telogena faza
- jako bitno je da shvatimo da na različitim delovima tela anagena faza dlake različito traje. Dužina anagene faze zavisi od godina, godišnjeg doba, pola, hormona itd.
- katagaena faza kod svih traje oko 3 nedelje
- telogena faza može da traje i do 3 meseca
Da bi epilacija bila trajna i uspešna laserski zrak mora da uništi:
- dermalnu papilu
- matične ćelije u bulgu
- i germinativne ćelije u bulbu tokom anagene faze rasta, jer tada dolazi do produkcije melanina i on postaje deo folikula pa laser može da ga prepozna
- takođe u anagenoj fazi dolazi do pomeranja dermalne papile na gore ka bulgu radi bolje ishrane i tada je ona bliža laseru koji može da je ošteti selektivnom fottermolizom